Evde Covid Testi Hizmeti

Evde bakım ekiplerimizle PCR, Antikor ve Antijen Testi numunelerinizi evinizde veya işyerinizde alıyoruz.

kaydir

PCR TESTİ NEDİR?

PCR (Polymerase Chain Reaction- Polimeraz Zincir Reaksiyonu) testi kişinin vücudundaki virüs varlığını net olarak ortaya koyabilen ve COVID-19 tanısı için altın standart tanı testidir. COVID-19’a yakalanan ve virüsü aktif olarak taşıyan kişilerin belirlenmesini sağlar. PCR testi ucu pamuklu ince bir çubuk vasıtasıyla ağız ve burundan sürüntü denen örneklerin alınmasıyla yapılmaktadır. Örnekler hastanede incelenir. Semptomu olmayan hastalarda dahi virüs varlığını ortaya çıkarttığı için, hasta izolasyonu, temaslı izolasyonu ve virüs yayılımının durdurulmasında etkin olarak rol oynamaktadır.

Pozitif PCR testi sonucu: Hastalıkla uyumlu belirti veya temas öyküsü varsa COVID-19 hastası olduğu anlamına gelir. Başkalarına bulaştırmamak için izole olmak ve sağlık kurumunun/doktorun önerilerine uymak gerekir.

Negatif PCR testi sonucu: Alınan örnekte virüs saptanmadığı anlamına gelir. Eğer hastalık veya bulaşma kuşkusu yüksekse, 24-48 saat sonra ikinci bir örnekle test tekrar edilir.

ANTİKOR TESTİ NEDİR?

Antikor testleri, COVID-19 infeksiyonu geçiren kişilerde, vücudun virüse karşı verdiği cevabı gösteren testlerdir. Vücut, virüse karşı bir savunma mekanizması olarak, virüs vücuda girdikten 10-15 gün sonra IgM, 15-30 gün sonra da IgG denilen antikorları oluşturmaktadır. IgM antikorları geçicidir. IgG antikorları ise daha uzun süreli ve kalıcıdır. Bağışıklığın bir göstergesidir. Kanda bakılarak tespit edilir. Antikor testi, klinik tablo, PCR sonucu ve diğer laboratuvar testleriyle birlikte, COVID infeksiyonunun tanısına yardımcı olmak amacıyla kullanılabilir. Antikor testinin sonuçları tanı için tek başına kullanılmamalıdır. Ayrıca antikor testi ile aşı sonrası bağışıklık seviyesi de kontrol edilebilir.

Pozitif antikor testi sonucu: Pozitif antikor test sonucu 7-14 günden önceki bir dönemde virüsle karşılaşılmış olduğunu gösterir. Ayrıca pozitif antikor test sonucu kişinin COVID-19’dan korunduğunu veya başkalarına virüsü bulaştırmayacağını garanti etmez. Bu nedenle, korunma önlemlerine uyulmasına devam edilmelidir.

Negatif antikor testi sonucu: Negatif antikor test sonucu COVID-19 etken virüsle karşılaşılmadığını/hastalık gelişmediğini dışlamaz. Bazı kişilerde virüsle karşılaştığı halde antikor oluşmayabilir. Ayrıca oluşan antikorlar bir süre sonra kaybolabilir.

ANTİJEN TESTİ NEDİR?

COVID-19 virüsünün N proteini denilen bir parçacığını araştıran ve hızlı sonuç veren testlerdir. COVID-19 antijen testi burun-boğaz sürüntüsü yöntemi ile uygulanır, test sonuçları ise yaklaşık 15-20 dakikalık bir süre içerisinde çıkar. Kişide virüsün varlığını gösteren bir testtir. PCR testine erişimin sınırlı olması, kapalı toplumlarda (okul, bakım evleri, yurt, gemi, iş yeri vb), sağlık sisteminin aşırı yük nedeniyle şüpheli vakaların tümünü test etmenin mümkün olmadığı veya test geri bildirim sürelerinin uzun sürdüğü durumlarda, toplumsal bulaşın yüksek olduğu durumlarda olay yönetimi/salgına hızlı yanıt vermek için hızlı antijen testleri kullanılabilir. Sonuçları PCR ile doğrulanmalıdır.

Pozitif antijen testi sonucu: Pozitif test COVID-19 ihtimaline işaret eder. Pozitif antijen test sonucunun PCR testi le doğrulanması gerekir. PCR test sonucu gelene kadar izolasyon ve korunma önlemleri mutlaka uygulanmalıdır.

Negatif antijen testi sonucu: Negatif olması COVID-19 olmadığını göstermez. Hastalığa ait belirti/bulgu veya COVID-19 hastasıyla temas öyküsü olan kişilerde negatif sonuç alınırsa mutlaka PCR test yapılması gerekir.

Deneyimli sağlık profesyonellerinden oluşan evde bakım ekiplerimizle evde, iş yerinizde siz neredeyseniz PCR, antijen ve antikor olmak üzere tüm Covid testleri için numune alıyoruz. Tüm Covid testlerine ait numuneyi olduğunuz yerde riske girmeden koruyucu donanıma sahip sağlık profesyonellerinden oluşan  evde bakım ekiplerimiz alıyor, sonuçları takip ediyor ve hızlıca sizlere ulaştırıyor.

WELLPOINT FARKI

Wellpoint olarak pandemi sürecinizi biz sizin yerinize yönetiyoruz:

 • Deneyimli Sağlık Ekibi
 • Yerinde Örnek Alınması
 • Geniş Coğrafyada hizmet ağı
 • Gelişmiş Laboratuvar ve Hastane Anlaşmaları

 

Covid-19 hizmetini verecek olan ekipler her lokasyonda düzenli olarak aşağıdaki koruyucu donanımları değiştirmektedir:

 • Koruyucu tulum,
 • Koruyucu gözlük, 
 • Cerrahi maske, 
 • N95 maske, 
 • Bone, 
 • Siperlik, 
 • Eldiven kullanmaktadırlar.

Evde Covid Testi Hizmeti hakkında detaylı bilgi için 444 6818 numaralı Çağrı Merkezimizi arayabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Antikor testleri, Covid-19’dan iyileşen veya virüsü fark etmeden taşıyabilen hastalarda, virüs artık mevcut olmasa bile antikorları kimin taşıdığını gösterebilmektedir. Kimin bağışık olduğunu belirlemek, kimin ise güvenli bir şekilde geri dönebileceğini bulmak için önem taşımaktadır. Ayrıca SARS-CoV-2 hakkında, aşağıdaki gibi bazı temel soruların cevaplanmasına ve önleyici stratejilerin belirlenmesine yardımcı olabilir: • Toplumda kaç kişinin virüs ile karşılaştığını saptamada, • Hastalığı bilmeden yayan kişileri tespit etmede, • Hastalığın yayılmasını yavaşlatmak için alınan önlemlerin etkinliğinin değerlendirilmesinde, • Enfekte olan çalışanların bağışıklık düzeylerini belirleyerek, güvenli işe dönüş zamanının saptanmasında

Test sonuçları 4 saat içinde belli olmaktadır.

Antikor testi ile bilinmesi gereken noktalardan biri de, bunun bir antijen testi olmadığıdır. Antijen testleri, kişinin hasta olup olmadığını, yani akut enfeksiyonun varlığını ortaya koyan testlerdir. Antikor testleri ise kişinin daha önce enfeksiyonu geçirip geçirmediğini ve virüse karşı bağışıklık kazanıp kazanılmadığını tanımlamaya yöneliktir. Yani kişinin test yapıldığı anda hasta olup olmadığına dair bilgi vermez. PCR testi de virüsün genetik bilgisini, koronavirüsün ya da farklı bir virüsün hastayı enfekte edip etmediğinin sonucunu verir. PCR yöntemi enfekteyken, hastalığın antikoru oluşmamışken sonuç verir. Antikor testi, Covid 19’a yol açan SARS CoV- 2 virüsüne karşı vücudun bağışıklık sisteminin oluşturduğu total IgG tipi antikorları ölçmektedir. Yani bu hastalığa karşı bağışıklık olup olmadığını gösteren bir testtir. Boğaz ya da burundan örnek alınarak yapılan testten farklıdır, koldan kan alınarak çalışılmaktadır.

x
Yardıma mı ihtiyacınız var?

Ayrıntıları
bizimle görüşün

Dilerseniz sizinle doğrudan iletişime geçebileceğimiz bilgileri ve görüşmek istediğiniz konuyu bizimle paylaşın, en kısa sürede biz size ulaşalım.

444 68 18 info@wellpointevdebakim.com

Hemen Başvurun

“Gönder” butonuna basarak, kişisel verilerinizi işlemek için onay veriyorsunuz.